Żałoba. Przesłanie dla tych, którzy płaczą.
Doświadczenie zawodowe podpowiada mi, że proces żałoby, to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, które spotyka nas w życiu. Jest to proces pełen emocji i niesie ze sobą wiele bólu, smutku i dezorientacji. Dlatego ten wpis chciałabym poświecić właśnie żałobie, ponieważ jest to część życia, z którą prędzej czy później każdy z nas się spotyka.
Elisabeth Kübler-Ross, znana psychoterapeutka, wyróżniła pięć etapów żałoby, które często towarzyszą procesowi radzenia sobie z utratą, niezależnie od tego czy tracimy bliską osobę, ukochane zwierzę czy własne zdrowie.
Te etapy to:
1. Zaprzeczenie, które daje o sobie znać zwłaszcza na początku, kiedy często nie jesteśmy w stanie uwierzyć w to, co się stało. Nasz umysł chce odrzucić prawdę, ponieważ jest ona zbyt trudna do przyjęcia.
2. Gniew – to trudny stan, który pomaga nam wyrazić rozgoryczenie, poczucie niesprawiedliwości w związku z zaistniałą sytuacją. Możemy być złośliwi zarówno wobec siebie, jak i innych. To zupełnie naturalny stan.
3. Targowanie się, to etap, w którym próbujemy targować się z rzeczywistością. Szukamy wszelkich sposobów, na to, by odwrócić stratę. Naszym pragnieniem jest odwrócenie biegu wydarzeń.
4. Depresja, która pojawia się kiedy pozwalamy sobie rozumieć, że to co się stało jest nieodwracalne. To czas smutku, bezradności i wewnętrznego bólu. Mimo, że jest to jeden z trudniejszych etapów – to jest on jednocześnie niezbędny i adaptacyjny.
5. Akceptacja, to ostatni etap, w którym godzimy się na nową rzeczywistość. Nie oznacza to, żeprzestajemy tęsknić czy pamiętać, ale pozwala nam z nadzieją patrzeć w przyszłość.
Warto pamiętać, że te etapy nie zawsze występują w ściśle określonej kolejności. Niektóre z nich mogą się powtarzać lub przeplatać. Proces żałoby jest bardzo indywidualnym procesem, jednak zrozumienie gomoże być dla Ciebie wsparciem.
Pamiętaj również, że żałoba nie jest czymś, co można "naprawić" lub przeskoczyć. To proces, który wymaga czasu, wsparcia i pracy nad sobą. Warto szukać pomocy od bliskich, terapeuty lub grupy wsparcia, aby przetrwać ten trudny czas. Pamiętajmy, że żałoba, choć trudna, może również prowadzić do głębokiej refleksji i wzrostu osobistego, pomagając nam odnaleźć nowy sens życia.